Socorrisme i salut
- Què és la salut?.
- La prevenció de riscos.
- Què són els primers auxilis?.
- Àmbit legal.
Protocol PAS
- Seqüència de la primera actuació.
- Protocol de trucada als serveis d’urgència.
Exploració de la víctima
- L’estat de la víctima.
- Exploració dels signes vitals o primària.
- Exploració secundària.
- Concepte de traumàtica i no traumàtica.
- La posició lateral de seguretat.
Obstrucció de la via aèria
- Obstruccions per cossos estranys, completes i incompletes.
Suport vital bàsic
- Aturada respiratòria.
- Aturada cardíaca.
- Aturada cardiorespiratòria.
Hemorràgies i xoc
- Hemorràgies externes.
- Hemorràgies internes.
- Hemorràgies exterioritzades.
- Xoc i tractament del xoc.
- Persones que han realitzat la formació bàsica de primers auxilis de 30 hores, segons marca la Titulació regulada per l’Institut d’Estudis de la Salut, i s'han de reciclar (cada 2 o 3 anys) perquè els continguts formatius s’adeqüin als protocols que marca l'ERC (European Resuscitation Council).
- Definir els conceptes de prevenció, socorrisme i salut.
- Conèixer el protocol de suport vital bàsic.
- Saber com s’ha d’actuar davant els accidents que habitualment es poden donar i realitzar l’actuació.
- Establir protocols de treball per tal que els alumnes, en el seu entorn, puguin saber com han d’actuar i quines són les prioritats davant una víctima d’accident.
Aquest curs de Reciclatge de primers auxilis està subvencionat pel Consorci per a la Formació Contínua de Catalunya i pel Servicio Público de Empleo Estatal (SEPE).
Aquesta formació va dirigida a persones que estiguin en actiu laboral (ja siguin del règim general o autònoms), en situació d’ERTO o bé estiguin a l’atur i siguin demandants d’ocupació.
Per a poder realitzar el curs serà imprescindible que ens envieu la següent documentació en el moment de formalitzar la inscripció:
- Còpia del DNI/NIE per ambdues cares.
- Si estàs treballant: capçalera de l'última nòmina o últim rebut d'autònoms.
- Si estàs en ERTO: còpia actualitzada de la vida laboral
- Si estàs en situació d'atur: Document d'Alta i Renovació de la Demanda d'Ocupació (DARDO).
- Fitxa d’inscripció del curs i document protecció de dades (t’ho farem arribar per correu electrònic).